КОЖА – ТИПОВЕ И ГРИЖА
Природата ни е дала различни видове кожа, всяка от които изисква необходимата грижа.
За компетентно съставяне на програма за красота, която е подходяща за вас, разберете за предимствата и функциите на вашия тип кожа.
НОРМАЛНА КОЖА
Нормалният тип кожа на лицето е изключително рядка, така че притежателите и могат отговорно да се нарекат щастливи.https://www.dermacodebg.com/shop/
Предимства: кожата изглежда чиста и свежа, еластична, има розов нюанс (поради равномерно кръвоснабдяване), гладка и еластична на допир. На такава кожа почти няма пори, черни точки и бръчки.
Проблеми: нормалната кожа не създава проблеми. За да удължите младостта и красотата и, е важно да я предпазите от външни и вътрешни отрицателни фактори (UV лъчение, силен вятър, студ и т.н.).
Правилна грижа: Спазвайте всички етапи на грижата с продукти, предназначени за нормална кожа. Употреба на SPF-филтри през деня (за предотвратяване на дълбокото увреждане и забавящи фото-разрушаването процеси) и антиоксиданти – през нощта (за предотвратяване на негативните ефекти на свободните радикали и удължаване младежкия и вид).
СУХА КОЖА
Външно тънка и матирана, сухата кожа често изглежда скучна и безжизнена. Нейната повърхност е груба, нееластична, може да бъде покрита с червени петна. Порите на сухата кожа са почти невидими.
Предимства: На нея обикновено гримът стои отлично. Фините пори външно правят кожата по-гладка и по-привлекателна. На лицето и тялото няма почти никакви черни петна.
Проблеми: измиване с обикновена вода, директно излагане на слънчева светлина, вятър и студен въздух предизвикват дискомфорт, кожата става червена и започва да се лющи. Склонна е към раздразнение и преждевременни бръчки.
Правилна грижа: Подходящи почистващи препарати за суха кожа са на основата на мазнини (сметана или мляко). За дълбоко почистване може да се използва пилинг, с фини абразивни частици. Също така за тази цел са идеални и плодови киселини или много меки скрабни съставки.
Дневният крем трябва да поддържа влага в кожата добре и да съдържа слънцезащитен фактор, който да предпазва от преждевременно стареене. подхранващите кремове с масла се препоръчват като вечерни продукти.
МАЗНА КОЖА
Характеризира се с прекомерен блясък поради повишената мазнина и нарушаване на естествения баланс на микрофлората на кожата. Порите са рязко увеличени, често срещан е проблемът с черни точки. Мазната кожа често е обезводнена, което увеличава риска от микроби. В комбинация с повишенато омазняване се запушват порите и се увеличава риска от възпаление, което води до акне.
Предимства: мазната кожа е доста нечувствителна, което означава, че тя остава млада от дълго време. Активното производство на себум предпазва кожата от преждевременно стареене.
С възрастта състоянието на мазна кожа се подобрява: обикновено до 30-годишна възраст тя става смесена.
Проблеми: разширени пори, склонност към образуване на черни точки и петна, повишен мазен блясък и хиперкреатоза на кожата. Повърхността и е доста груба, често неравна.
Правилна грижа: Тя изисква дълбоко сутрешно и вечерно почистване с леки средства, предназначени специално за мазна кожа. Два пъти седмично, почистване със скраб (само при отсъствие на възпалителни елементи върху нея) и пилинги, съдържащи плодови киселини. Друго важно правило е тонизирането след измиване. Задачата на тоника за мазна кожа е да възстанови баланса на pH, да стесни порите да придаде матовост на кожата и да има антибактериално действие.
Има мит, че мазната кожа не се нуждае от влага, но не е така. Овлажняващите кремове трябва да са възможно най-леки и да са проектирани специално за мастната кожа.
КОМБИНИРАНА (СМЕСЕНА) КОЖА
Може би е най-честият тип кожа. Мастните жлези са концентрирани в различни участъци, което води до образуването на области с повишен себум. Обикновено на носа, челото и брадичката (така наречената Т-зона) има всички признаци на мазна, а около очите и бузите е деликатна и суха кожа.
В зряла възраст смесената кожа обикновено постепенно се превръща в нормална.
Проблеми: комбинираната кожа съчетава проблеми на сухата и мазната кожа. В Т-зоната има характерен блясък, често покрита с акне и пъпки. На бузите, скулите и около очите лесно се получават бръчици, кожата се обелва, може да се получат зачервявания и дразнене.
Правилна грижа: Трябва да се почиства със специални продукти, предназначени за мазна и комбинирана кожа. За обработка на Т-зоната се препоръчват продукти със себорегулиращо действие и почистващи лосиони, намаляващи порите.
Като дневен крем и основа под грим е по-добре да се използват леки хидратиращи емулсии с ниско съдържание на мазнини, които имат матиращ ефект.
Тест за тип кожа
1) Какво чувствате след измиване?
- Комфорт и чистота (1)
- Опъване на кожата, главно в областта на бузите (2)
- Много рядко – чувство на стягане на кожата (3)
- Стягане и сухота на цялата кожа на лицето (4)
2) Определете състоянието на порите на лицето си:
- Ясно видими на цялото лице, разширени (1)
- По-видима в зоната T (2)
- Много малки (3)
- Почти невидим (4)
3) Колко често получавате пъпки и акне по лицето си?
- Доста често (1)
- Най-често в зоната на Т-зоната (2)
- Като правило веднъж месечно (3)
- Почти никога (4)
4) Страдате ли от лющене на кожата?
- Почти никога (1)
- Понякога по бузите (2)
- От време на време (3)
- Да, често (4)
5) Как изглежда кожата ви до 12 часа на обяд?
- Мазна с гланц на цялата повърхност (1)
- Мазен блясък в областта на челото и носа (2)
- Няма сухота и мазен блясък (3)
- Матирана е, никога не блести (4)
6) Състоянието на кожата ви се променя в зависимост от времето на годината?
- Кожата винаги изглежда мазна, през лятото има повече мазен блясък, обикновено се появява акне (1)
- През лятото е по-мазна, отколкото през зимата (2)
- Добре понася студ и топлина (3)
- Чувствителна към промяната на времето, особено към студа (4)
Обобщете резултатите и определете вида на кожата си:
6-9 точки – мазнини (проблем)
10-16 точки – комбинирани (смесени)
17-18 точки – нормално
19-24 точки – сухо (чувствително)